26 Eylül 2013 / 18:31

Özgür-Der, Saldırıyı Lanetledi

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi, Sahabe-Der'e yapılan saldırıyı lanetledi.

Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Murat Koç imzasıyla yazılı olarak yapılan açıklamada, Suriye Kürdistanı'nda yaşanan olayların bahane edilerek bölgedeki İslami STK'lara saldırıların gerçekleştiğine dikkat çekildi.

Açıklama metni:

Sahabe-Der’e Yapılan Saldırı Kabul Edilemez!

Diyarbakır Merkez Sur ilçesinde İslami çalışmaları ile tanınan Sahabe Kültürünü Yayma, Yaşatma, İlim, Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Sahabe-Der) İskender Paşa Temsilciliğine, dün gece saat 12.30 sıralarında  bir grup tarafından el yapımı bomba ile bir saldırı düzenlendi. Geçtiğimiz günlerde HÜDA-PAR Silopi ilçe teşkilatına yapılan saldırıyı üstlenen ve PKK'ye yakın gençlik yapılanması olarak kabul edilen YDG-H isimli örgütün, HÜDA-PAR'ı hedef alan eylemlerinin devam edeceğini dün sosyal medyada duyurmasının hemen ardından  Sahabe-Der de bombalı saldırıya uğradı. Can kaybının yaşanmadığı saldırıda dernek binasında ve etrafındaki işyerlerinde maddi hasar oluştu.

PKK'ye yakın yapıların dini duyarlılığı olan kuruluşlara yönelik saldırıları yeni yaşanan bir durum  değildir. Daha evvel de Kürdistan'da faaliyet gösteren STK'lar, yurtlar, dershaneler, parti binaları ve şahıslar bu saldırılara maruz kalmış, can kayıpları yaşanmıştı. Son aylarda özellikle Suriye Kürdistan’ında yaşanan gelişmeler bahane edilerek nerdeyse bir bütün olarak dindar kuruluşların hepsi PKK gençliği ve basını tarafından dezenformatif yayınlarla hedef gösterilmekte ve hemen ardından da molotoflu-bombalı saldırılar gerçekleşmektedir. Yakın zamanda Özgür-Der şubelerine yapılan saldırılar da aynı örgüt tarafından benzer metodlarla düzenlenmişti. İslami yapılara, Kemalist bir dille; yobaz, gerici, dinci gibi sıfatlarla hakaret eden bu kesim, Müslüman Kürt halkı nezdinde İslami kuruluşları yalan ve iftiralarla itibarsızlaştırmayı hedeflemektedir. Ayrıca düzenlenen bu sistematik saldırılarla Kürt halkı ve İslami yapılar arasına bir korku bariyeri örmek, İslami kesime gözdağı vermek de amaçlanmaktadır.

PKK'ye yakın gençlik yapılanmaları saldırılarını ısrarla sürdüreceklerini her ortamda ilan ederken asıl manidar olan başta BDP olmak üzere mütemadiyen örgütlenme özgürlüğünden, barış ve insan haklarından bahseden kurum ve kişilerin, konu İslami kuruluşlara yönelen şiddet olunca açık bir tutarsızlık içine gömülmeleridir. Bu tutarsızlık hali, Müslümanların hakları ve talepleri konusunda BDP'nin Kemalist paradigmayla paralellik göstermesinden kaynaklanmaktadır.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi olarak bizler, Sahabe-Der'e  yapılan bu saldırıyı lanetlediğimizi duyuruyor, dernek yetkilileri ve üyelerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Son günlerde yoğun biçimde bölgede dini duyarlılığı olan kuruluşları hedef alan ve Kürtlerin hakları için mücadele ettiğini iddia eden bu zihniyeti ve ideolojik saplantılardan mülhem İslam düşmanlığıyla geliştirdiği saldırgan tutumu Müslüman halkımızın takdirine bırakıyoruz. Bilinmesi gerekir ki İslami kimliğe nefret besleyen hiçbir düşüncenin Kürt halkına verebileceği bir şey bulunmamaktadır. Baskıcı yollarla muhaliflerini sindirmeye yeltenenlerin, farklı görüşlere hayat hakkı tanımayanların savundukları tezlerin de temelsiz olduğu bu vesileyle her geçen gün daha da netleşmektedir.26.09.2013

Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı

Murat Koç

erdal eker / 27 Eylül 2013 Cuma 16:11
*
yıllar önce propoganda diye bir film izlemiştim,cezaevine düşen bir grup özgürlük talibi solcu aralarında ölümü sorgulayan ve kağıda bir cesedin üzerinde ki karıncayı çizen genç arkadaşlarını öldürmüşlerdi.
100 %
Beğendim
Beğenmedim
Kınıyoruz / 27 Eylül 2013 Cuma 02:17
Mücahit Alpay
Bölgede yaptığı çapsız eylemler ve saldırılarla Müslümanları ve İslamı hedef alan tüm yapıları ve örgürleri şiddetle kınıyoruz. İslama olan bu kininizle nereye varmayı hedefliyorsunuz, ey insanlıktan ve özgürlükten bahseden örgütlenmeler! Bu nasıl bir anlayıştır!
100 %
Beğendim
Beğenmedim
Günün Gazete Manşetleri
Güneydoğu Haber