Karakter boyutu : 20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
16 Temmuz 2013 / 11:50

Önder'den Atatürk'e 'büyük' övgü!

Sırrı Süreyya Önder, Atatürk'ün, "Yüzyılın gördüğü en büyük dehalardan biri, en kıymetli insanlardan biri" olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediyelerinin sayısını artıran, çok sayıda belde belediyesinin ve köylerin tüzel kişiliğinin kaldırılmasını öngören muhalefetin karşı çıktığı "Büyükşehir Belediyesi Kanunu Tasarısı"nın TBMM İçişleri Komisyonu'ndaki görüşmelerinde Atatürk tartışması çıktı.

Tartışmalara damgasını vuran ise Sırrı Süreyya Önder 'in Atatürk 'ü öven sözleri oldu. Önder, Atatürk'ün, "Yüzyılın gördüğü en büyük dehalardan biri, en kıymetli insanlardan biri" olduğunu söyledi. 

Önder, "Birinci Lozan'a gidildiğinde Misak-ı Milli resmi savunma tezi olarak masadaydı, Meclis'te iki grup vardı. İkinci Lozan'a gidildiğinde ikinci grup tasviye edilmişti, barışı hedefleyen bir yapılanma olmuştu ve gittiler Musul'dan vazgeçtiler. Yurtta Sulh Cihan'da sulh sözü bir Türk izolasyonudur. Bizim eski bakiyemizle ilgilenmeyeceğimizin Atatürkçe ifadesidir. İzmir İktisat Kongresi'nde denmiştir. Fiyakalı bir söz değildir, arkasında tarihsel gerçeklikler bulunabilir. Çünkü bir zorunlulukla ve imkanlar meselesinin ortaya çıkardığı sorulara verilmiş adıdır" dedi.

CHP 'li Ali Haydar Öner'in itirazı üzerine Önder, "Tarihsel bilgiyle bir yanıt ver göreyim. Ne yani Atatürk durdu durdu ne diyeyim. Yurt'ta ne, sulh, cihanda da bişey olsan, hah sulh... öyle mi dedi. Emin Oktay'da kalmışsın" dedi. 

YÜZYILIN DEHASI

Bu sırada bir CHP'li vekilin "Lütfen UNESCO'nun aldığı kararı okuyun" demesi üzerine Önder, Atatürk'ün, "Yüzyılın gördüğü en büyük dehalardan biri, en kıymetli insanlardan biri" olduğunu söyledi. (Radikal)

Tırpancı / 16 Temmuz 2013 Salı 16:20
Önder"lik öyle zahmetsiz mi olur ?
Galiba sinemacı Sn.ÖNDER, adlaştırdığı ama kendisini rehber edinenlerin, ülkeyi kurtaran tek adam mantığından üretilen ürünün adlandırdığı "BÜYÜK ÖNDER", ayrıca bir kısım cahil cühela bırakılmış ve gerçeklerden arındırılmış kürthalkının sümüklü,geri zekalı, debil beyinli, mebzul karakterli " ÖNDER " tiplemeleriyle harmanladığı paydadan, kendisine özdeş bir pay çıkartma hevesine girişmiştir.
Çünkü onlar için Atatürk, Apo, Hitler, Mussoloni, Lenin vb. despotik karakterli kimselerin olması kafi gelir. Sinemocı Önder için, solcu, sağcı, faşist, komünist olma durumlarından çıkarım elde etme ve bilgi süzme gayreti yok ki !
Unutulmamalıdır ki; Akıl sahiplerine, vicdan sahiplerine, adaletten ve haktan yana tavır takınanlara, ayakları sabit olanlara, omurgalı duruş sergileyenlere toplum saygı duyar, sevgi besler.
Bu kişilikte olanlara binlerce selam olsun !
100 %
Beğendim
Beğenmedim
Tırpancı / 16 Temmuz 2013 Salı 15:22
Akleden akıl, yok eden akıldan evladır !
Adını hatarlayamayacağım bir ingiliz lord"unun ünlü bir sözüdür : " Masa başından ayrılsalar bile, Ayyaşlar birbirlerini iyi tanır ! " Buna bir ilave yapmak isterim, deha sahipleri, üstün zekalılar kendi işleriyle uğraştıkları için birbirlerinden pek haberdar olmazlar.Bu insanların hayal dünyalarından vazgeçerek, kendi dünyalarına dönmeleri neticeten faydalarınadır.
Sırrı efendi"yi bazen tutarlı, bazen tutarsız,bazen kendisiyle çelişen, bazen pozitif eksende gelişen hal ve tavırlarına sosyolaglar, psikologlar bile anlamlandırmakta zorluk çekerler zannederim. Ülkedeki insanlarımızın yüreklerinde ve beyinlerinde şekillendirdikleri " Resmi ideologların sultasına, kişi kült"üne, kişiyi tanrılaştırma ekinoksuna, kişiyi ikonlaştırma çabalarına, kişiyi ismet sıfatına büründürme gayretlerine ne demeliyiz ? Bu gibi cahiliyye döneminden kalma tortuları nasıl yok edebiliriz ? Bu tür insanları sosyal hayatın gerçeklerine nasıl entegre edebiliriz ? Düşünmeden edemiyorum...!
Kuran"ı Kerim"de geçen bir çok ayette Rabbimiz " akıl sahiplerine " ...hitap ediyor. Allah akıl,fikir,izan,vicdan versin hepimize !
100 %
Beğendim
Beğenmedim
Günün Gazete Manşetleri
Güneydoğu Haber