Karakter boyutu : 20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
11 Temmuz 2013 / 17:04

Gülen ve Erdoğan kıyaslaması!

Sabah gazetesi yazarı Mehmet Barlas, Fethullah Gülen için "Müslüman Soros" dedi.

ISLAH HABER

Rus Komsomolskaya Pravda gazetesinden Darya Aslamova'ya konuşan Barlas, Recep Tayip Erdoğan ve Fethullah Gülen ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan ve Gülen’in Türkiye’ye bakışlarını kıyaslayan Barlas Gülen için ‘İslam Türkiyesi'nin hayalini kuruyor’ derken, Erdoğan için ise ‘kalkınmış bir Türkiye'nin’ hedefi olduğunu söylüyor. Barlas’ın en dikkat çeken değerlendirmelerinden biri de ABD’de yaşan Gülen’in ABD tarafından El Kaide ve Hizbullah'a karşı kullanılmak istemesi.

Fethullah Gülen için Türkiye'nin 'Müslüman Soros'u tespitinde bulunan Barlas’a karşılık 'Rusyalı İslam uzmanı Rais Suleymanov’ ise Gülen Hareketini, 'light İslam' diyor ve ekliyor: ‘Gülencilik, Batı dünyasının görmek istediği İslam.’

İşte Türkrus.com'da yer alan söyleşinin ilgili bölümü:

'Fethullah Gülen kim? Türkiye üzerindeki etkisi ne? Erdoğan ile arasındaki ayrılığın sebebi ne?' diye soruyorum. 

Uzun molada Bay Barlas sigarasını yakıyor. 

'Gülen'e Müslüman Soros diyebilir miyiz?' diyorum.

Gülerek, 'Diyebilirsiniz. Doğru bir tanım.'

D.A: Gülen'in, polis çevrelerindeki etkisi nedeniyle Gezi Parkı protestocularına sert müdahale için provokasyonda bulunduğu söyleniyor?”

M.B.: Zannetmiyorum. Ama Gülen'in polis, savcılık ve genel anlamda güvenlik güçleri üzerinde ciddi etkisi olduğuna inanıyorum.

D.A: Neden Gülen Zaman gazetesinde, gösterilerden birkaç gün sonra Erdoğan'ı eleştirdi? Ne istiyor?

M.B.: Erdoğan ile iktidarı paylaşmak, Türkiye üzerinde daha fazla etki sahibi olmak ve kendi adamlarının gerekli pozisyonlara gelmesini istiyor. Ama ülkenin geleceğini ikisi farklı görüyor. Gülen İslam Türkiyesi'nin hayalini kuruyor, Erdoğan ise kalkınmış bir Türkiye'nin. Gülen ABD'de yaşıyor ve memleketine dönmeye niyeti yok. Gülen diyaloğa inanıyor. Yahudilerle çok iyi anlaşıyor. Papa ile görüşüyor. En önemlisi, ABD Gülen'in dev ağını El Kaide ve Hizbullah'a karşı kullanmak istiyor. 

'Rusyalı İslam uzmanı Rais Suleymanov’, Gülenciliği şöyle anlatıyor:

'Gülencilik 'light İslam'. İslamı Avrupalılara ve Batı'ya, anlaşılır, sempatik şekilde sunma girişimi. Cihat çağrısı yok, çok entelektüel, eğitimli insanlar, uygarlıkların diyaloğu hakkında akıl yürütüyor. Gülencilik, Batı dünyasının görmek istediği İslam."

Darya Aslamova, K. Pravda'nın TV kanalına da konuk oldu ve Gülen cemaatini anlatan yarım saatlik bir röportaj verdi. Aslamova, cemaatin 180 ülkeye yayılan başarılı okulları olduğunu ve tüm dinlerle barışık "ılımlı islam" anlayışını yaymaya çalıştığını anlattı.  Ancak Aslamova, ABD'de yaşayan Gülen'den bu ülkenin yararlanmamasının mümkün olmadığını, bunun da sonuçlarının Rusya için olumlu olmayacağını savundu.

 

Günün Gazete Manşetleri
Güneydoğu Haber