24 Nisan 2013 / 12:41

'Andımız' ve 23 Nisan açıklaması

Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi Başkan Yardımcısı Cihan Ülsen, “Andımız” ve “23 Nisan Çocuk Bayramı”nın varlığının, devletin tekçi ve militarist elini çocukların üzerinden çekmediğinin açık ispatı olduğunu söyledi.

ISLAH HABER

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Yardımlaşma Derneği (Mazlum-Der) Diyarbakır Şubesi tarafından “23 Nisan Çocuk Bayramı” kapsamında 12 Haziran 2009 tarihinde başlatılan “Andımız Kaldırılsın” kampanyasına ilişkin dernek binasında basın açıklaması yaptı.

“Çözüm Sürecinin başarıya ulaşmasının yolu öğrenci andının kaldırılmasından geçer” sloganıyla gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi Başkan Yardımcısı Cihan Ülsen, kampanya çerçevesinde “Andımızın” kaldırılması için Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçelerin gönderildiğini söyledi. İmza kampanyalarıyla binlerce imzanın toplandığını dile getiren Üslen, kentin birçok noktasına kampanya ilişkin afişler asıldığı; ancak bunların hukuksuz bir şekilde kaldırıldığını kaydetti.

Dernek binasından yapılan açıklamanın tam metni:

“Çözüm Sürecinin Başarıya Ulaşmasının Yolu
Öğrenci Andı’nın Kaldırılmasından Geçer”

23.04.2013
Mazlumder Diyarbakır Şubesi olarak, 12 Haziran 2009 tarihinde başlattığımız “Andımız Kaldırılsın Kampanyası” kapsamında birçok şey yaptık. Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğüne “andın” kaldırılmasına ilişkin dilekçeler gönderdik, şehrin farklı yerlerine afişler astırdık. Astırdığımız afişler hukuksuz müdahalelerle kaldırıldı ve kampanya gerekçe gösterilerek hakkımızda soruşturmalar açıldı. “andimizkaldirilsin.com” adında açtığımız sitede başlatılan imza kampanyasının neticesinde çoğunluğu öğrenci ve eğitimciden oluşan binlerce insandan destek mesajları ve imza aldık.

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adıyla anılan ve çocuklara bayram hediye etmekle övünen ülkemizde “öğrenci andının” varlığı, bu bayramın ve andın devletin tekçi ve militarist elini çocukların üzerinden çekmediğinin açık ispatıdır.

Öğrenci andının ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu 10 Mayıs 1933’te 101 sayılı kararı ile uygulamaya girmesi; yani Cumhuriyet’in kuruluşundan hemen sonra gerçeklemesi oldukça düşündürücüdür. Aynı zamanda Cumhuriyetin kurucu ideolojisinin taze beyinlere zorla dikte edilme çabasının ürünüdür.

Türkiye’de yer alan farklı kimlikler göz önünde bulundurulduğunda, öğrenci andında yer alan ifadelerdeki teklik vurgusu, farklı etnik kimliklere tahammülsüzlüğün göstergesidir. Kaldı ki Türk çocuklarının bile her sabah bu andı okuması ve varlıklarını bir ulusa armağan etmeleri anlayışının bizatihi kendisi, devletin oyun çağındaki kendi çocuğuna bile asker muamelesi yapmasından başka bir şey değildir.

Bu yönüyle devletin ideolojik aygıtı haline gelen eğitim sistemi ve eğitim kurumları tüm çocuklar üzerinde her sabah askeri bir disiplinle “hazır ol” vaziyetinde “öğrenci andını” okutarak onları militarize ettiği için suçludur. Türk olmayan çocuklardan ise; kendi kimliklerini, onlara yalan söyletmek sureti ile inkâr etmelerini istediği için ikinci kez suçludur.

Unutulmamalıdır ki demokrasi ve insan hakları, tekçi, faşist, militarist ve otoriter ülkelerin rejimlerinde tozlu rafa kaldırılmış bir nostaljiden ibarettir. Ve yine unutulmamalıdır ki; eğer devlet,  Kürt meselesine ilişkin “çözüm süreci” olarak adlandırılan bu sürecin sağlıklı yürümesini istiyorsa bir utanç abidesi olan “Öğrenci Andı”nı bir an evvel kaldırmalıdır.

Çocuk haklarına dair uluslar arası belge ve sözleşmelere rağmen Türkiye bugün okullarda okutulan bu ant ile sözleşmelere riayet etmemekte ve hukuk devleti olamama yolunda ilerlemektedir.

Mazlumder Diyarbakır Şubesi olarak, devletin çocuklarımıza, onların sahibi gibi davranarak istediği gibi ideolojik kalıba sokma girişimlerinden biri olan “öğrenci andı” kaldırılana kadar kampanya ve çalışmalarımıza ara vermeksizin devam edeceğimizi duyuruyor, çocuklarımızın varlığına konulan tüm ipoteklerin kaldırılması için yasa koyucu olarak Meclisi göreve çağırıyoruz.

MAZLUMDER DİYARBAKIR ŞUBESİ
Av. Cihan ÜLSEN

Bülent Evsen / 01 Mayıs 2013 Çarşamba 18:42
Yerinde bir karar
Mazlumder'in bu olumlu yerinde kararını destekliyoruz, kampanyalarının arkasında olduğumuzu belirtmek isterim, selamlar.
100 %
Beğendim
Beğenmedim
Günün Gazete Manşetleri
Güneydoğu Haber